yeni biber hapı fiyat

BAZAL METABOLİZMA

Nisan 20, 2015 12:17 pm Gönderen Yorum Bırakınız

BAZAL METABOLİZMANIZI HESAPLAYARAK SAĞLIKLI KİLO VERİN

Bazal-Metabolizmaİnsan vücudundaki metabolizma etkisi, kilo alma ya da vermeyi belirler. Kişi eğer kilo vermek istiyorsa, bu durumda metabolizmasının hızını artıracak ve daha çok kalori yakmasına olanak tanıyacak yiyecekleri tercih etmelidir. Böylece mideyi de rahatlatarak daha sağlıklı bir yaşam elde edilebilir. Yemek yemediği halde kilo aldığını söyleyen kişiler bilmelidir ki bu durum aslında yemek yememekten kaynaklanır. Çünkü bu şekilde kişi, metabolizmasının etkili şekilde çalışmasını engeller. Metabolizmayı baskı altında tutarak yavaş çalışmasına sebebiyet verir. Bu da kilo verimini güçleştirebileceği gibi kilo alımına da yol açar.

Bunun yerine sık sık fakat küçük porsiyonlarla yemek yemek, metabolizmanın devamlı çalışmasını sağlıyor ve sağlıklı kilo verme gerçekleşiyor. Unutmayın, metabolizmanızın ne kadar hızlı çalıştığı; vereceğiniz kilolarla doğru orantılıdır.

Bazal metabolizma hesaplama;

Şuanda sahip olduğunuz kiloyu 22 ile çarparak bazal metabolizmanızı bulabilirsiniz. Bu değer, sizin günlük almanız gereken enerji miktarını verir. Yani gün içerisinde bu değerin altında olmamaya özen göstermelisiniz. Ancak kilosu çok fazla olanlar, çıkan sonucun biraz daha altına düşebilirler.

Örnek olarak;

27 yaşındaki bir kadın eğer 69 kilo ağırlığındaysa bazal metabolizma değeri 27*69=1863 olarak belirlenir. Bu değer, örnekteki kadının gün içerisinde, aşağısına düşmemesi gereken değeri gösterir. Eğer kişi, bu değerin altına inerse, sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olamaz. Bu enerji değeri göze çok görünebilir. Ancak unutmayın ki bu değer, sağlıklı besinlerle doldurulmalıdır. Yapay ve işlenmiş gıdalar, kızarmış ve yağlı yiyecekler zaten tüketilmemesi gereken besinler arasında yer alır. Bu tür besin maddelerinin yerine kilo vermeyi yani metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tercih etmeliyiz. Aşağıda bazal metabolizma değerinizi en sağlıklı şekilde kapsayacak birkaç tane besin önerisinde bulunduk. Bu besinleri tüketerek sağlıklı kilo verme konusunda başarıyı yakalayabilirsiniz. Ancak şuna da dikkat çekmek de fayda var; tüm bu diyet programları ve takviye gıdalar dahilinde hareket etmeye de özen göstermeyi unutmamalısınız. Düzenli yürüyüşler, egzersizler ya da spor yaparak kilo verme konusundaki çalışmalarınızı destekleyebilir ve sonuca çok daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Kategori: ,

Yazar admin

Bir Cevap Yazın